Cvičení na míčích

... je to fakt makačka, ale stojí to za to :-)

Rovnoměrné nasvalení

Balanční pomůcky  jsou skvělým nástrojem pro budování rovnoměrného nasvalení. Pokud se svým psím sportovcem chcete hrát na vrcholu, musíte ho na něj fyzicky připravit.

Rozvoj motoriky

Vedlejším produktem cvičení na míčích je i rozvoj motorických dovedností, vzájemné důvěry a spolupráce. Ruku v ruce s tím se zlepšuje povědomí o vlastním těle a jeho možnostech.

Systematická práce

Preferuji práci efektivní, nikoliv efektní. Budeme postupovat od základního před mírně pokročilý po pokročilý program v momentě, kdy na to bude Váš pes připraven.

Porozumění a pochopení

Chci, abyste věděli, jaký je účel každého jednotlivého cvičení a jaké svalové skupiny při něm pracují. Pochopení vede ke správnému provedení.

Má filosofie cvičení na míčích

Všeobecným cílem práce na balančních pomůckách je odstranění svalových dysbalancí a vybudování rovnoměrného osvalení. Psi jsou stejně jako lidé praváci či leváci, mají své pohybové stereotypy a rituály, které přímo vedou k budování nerovnoměrného nasvalení. Jednostranné zatěžování (v případě psích sportovců přetěžování) jedné strany může dříve nebo později vést ke vzniku zranění. Míč jim již z principu nedovolí upřednostňovat svou “silnou stranu”, což z něj dělá skvělý nástroj k nápravě tohoto stavu.

Dva typy svalových vláken

Při práci na míčích, čočkách a jiných balančních pomůckách pracujeme se svalovou složkou pohybového aparátu, ta se u psa skládá ze dvou základních typů svalů. Tyto dva základní typy svalů mají odlišnou funkci, metabolismus a složení svalových vláken.

Prvními z nich jsou pro nás všechny důvěrně známé fázické svaly (já osobně je se vší úctou nazývám svaly na efekt). To je to “maso”, o které se snaží kulturisti v posilovnách. Skládají se z většího či menšího podílu bílých svalových vláken, která dovedou vyvinout obrovskou sílu, ale s ohledem na svůj metabolismus se brzy unaví. Hlavní funkcí těchto svalů je vykonávat samotný pohyb. V případě, že zůstane jakýkoliv fázický sval tělem nevyužit, začíná ochabovat.

Druhé z nich se nazývají tonické svaly (další označení: posturální, antigravitační, stabilizační). Tyto svaly jsou složeny z velkého množství červených svalových vláken. Díky tomu jsou skutečnými vytrvalci, pracujícími 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Jejich hlavní funkcí je tvořit svalový korzet těla. Stabilizují každou jednotlivou kost těla, aby v kloubním spojení držela přesně na svém místě. V případě nerovnoměrného zatížení těla mají tendenci se zkracovat nebo prodlužovat. Což může být jedním z důvodů, proč se možná ve stoje nedotknete prsty na rukou země bez pokrčení kolen.

S ohledem na rozdílnou strukturu i funkci těchto dvou svalových skupin, je práce na jejich rozvoji a rovnoměrném rozložení rozdílná.

 

 


MVDr. Veronika Gesierichová

MVDr. Veronika Gesierichová

Úspěšně jsem ukončila studium veterinárního lékařství, jsem trénérkou lidsko-psích týmů v oblasti pozitivního upevňování a doporučenou terapeutkou Dornovy metody pro zvířata. Zabývám se péčí o pohybový aparát nejen psích sportovců. Jsem hrdou paničkou pana vořecha Sida a australského ovčáka Noxe a...abych nezapomněla...věrnou služebnou borderky Juno. Se svými psy se věnuji především dogfrisbee a bavíme se navzájem učením triků. Miluji dobré jídlo (především masooo), jógu a bezduché courání se přírodou.

Veronika Gesierichová - Cvičení na míčích
Veronika Gesierichová - Cvičení na míčích

Systematická práce

Pokud se chcete přiblížit k cíli, kterým je rovnoměrně nasvalený pes, musíte postupovat systematicky. Důvod je prostý. Tělo funguje jako celek. Obrazně řečeno není dobré budovat těžké “maso” na svalový korzet, který jej jen stěží unese. Stejně tak každý sval na těle má kolegu, co pracuje proti němu. A je více než dobré pracovat na tom, aby jeden z nich nebyl pan svalovec a druhý chudáček. Pokud se snažíme o rovnováhu, není dobré ji svou nesystematickou prací narušovat. I proto se snažím lidem, se kterými spolupracuji vysvětlit, co je cílem daného cvičení a s jakými svalovými skupinami pracujeme. Pochopení vede ke správnému provedení.

Tréninkové plány a programy

Věřím, že systematická práce je klíčem k tak cenné rovnováze. Rovnováha je pak cestou k bezbolestnému pohybu v pokročilého věku. Tréninkové plány jsou šity každému psovi na míru s ohledem na věk, zátěž, kondici a individuální potřeby, které pramení z historie jeho pohybového aparátu, či sportu, který s ním jeho páníčci dělají.

Nicméně platí, že každý pes, který  se vydá na cestu poznávání svého pohybového aparátu, začne nejprve hezky na „základní škole“ základním programem, jehož cílem není pouze naučit psa milovat míč a práci na něm. Prostřednictvím cviků připomínající pilates či jógu jsou odstraňovány hrubé dysbalance a dochází k celkovému zpevnění svalového korzetu těla.

Až úspěšný absolvent pomyslné základní školy může postoupit dál a stane se z něj středoškolák. Mírně pokročilý program je už tak trošku hodinářská práce, při které vylaďujeme rovnováhu nejjemnějších tonických svalů. Jednotlivé cviky jsou náročnější a jsou vedeny ve větším rozsahu. Tělo psího sportovce je tak směřováno k dokonalé souhře svalů pracujících proti sobě a rovnoměrnému rozložení svalové hmoty a to jak její tonické, tak fázické složky.

Maturanty pak přivítáme na vysoké škole v pokročilém programu, kde již budeme jejich tělo specializovat pro „jejich“ hlavní sport. Každý ze psích sportů má totiž svá specifika a kritické body, které se vpisují do těla psů. Zde se tedy zaměříme na ony kritické body. Prostřednictvím kombinací nejen balančních pomůcek budeme pod kontrolou modelovat potenciálně kritické situace a systematicky na ně tělo psa připravovat.

Díky tomuto postupu pak nehrozí, že obrazně řečeno nutíte prvňáčka, co stěží zvládá přičítat a odčítat, řešit vysokoškolské rovnice. A nedej bože jej trestat, či být zklamaný, pokud neuspěje. „Vzdělávání“ pohybového aparátu funguje podobně, jako třeba učení triků. Tělo, stejně jako psychika, zraje a vyvíjí se. Doufám, že si čím dál tím více lidí začne uvědomovat, že součástí tréninku agility, dogfrisbee, flyballu a další psích sportů není jen vysvětlit psovi, co po něm požadujeme – tedy nastavit jeho mysl, aby chápala, co daný povel či situace znamená a jak ji vyřešit správně. Neméně důležité je totiž psovi fyzicky umožnit daný úkol splnit. Pochopení a provedení jde ruku v ruce. Než před svého psa předložítě nějaký úkol, ujistěte se, že jeho fyzická i psychická schránka připravená jej zvládnout.

Proto nepřeskakuji, i když vím, že pro mnohé jsem tím otravná :o) Vše má svůj čas.

Pro koho NENÍ vhodné cvičení na míči?

Cvičení na míčích je skvělým nástrojem  v podstatě pro všechny. Existují programy pro štěňata od stáří 14-ti dní věku až po psí seniory. Nicméně na míč nepatří pes který:

  • má nezdiagnostikovaný ortopedický problém aneb: “kulhá a my nevíme proč”
  • má od veterinárního lékaře nařízený klidový režim
  • trpí na vestibulární problém
  • trpí na instabilitu páteře
Veronika Gesierichová - Cvičení na míčích
 

Máte dotaz? Chcete uspořádat seminář ve vašem městě? Napište mi!

3 + 5 =

Se svou fenkou border kolie Abby se již několik let aktivně věnujeme dogfrisbee, konkrétně disciplíně Quaduped. Z důvodů vysokých fyzických nároků na pohybový aparát psa je pro mě maximálně důležité, aby byla Abby v nejlepší kondici a mohli jsme společně sportovat ještě mnoho let. Otázka prevence je proto u nás na prvním místě. Současně se dá říci, že nerad platím za nekvalitní služby a rád dostanu něco navíc. Pokud chci, nebo lépe řečeno potřebuji, to nejlepší, není lehké vybrat do jakých rukou svého psa svěřím. Když jsem však poznal Verču, nebylo dále o čem diskutovat.

Profesionální a zároveň přátelský přístup, Abby spokojeně ležela, vše bylo vysvětleno, navíc nám bylo doporučeno jak se chovat, jak trénovat a na čem dále pracovat. Odcházeli jsme s úsměvem, se spoustou informací a maximálně spokojeni s vědomím, že se určitě nevidíme naposledy. Děkujeme .

Jiřka Piskoř

držitel českého rekordu v Quadrupedu, www.coolycool.cz

Chystala som sa na seminár dogfitness do Bratislavy a keď som zdieľala udalosť, tak viacerí moji známi vraveli, žeby niečo podobné privítali na východe. A už bola myšlienka ujmout se organizácie semináre na svete ;-) Tak som Verči napísala správu na FB, či by si mala záujem o ďalší seminár na Slovensku a to v Košiciach. A nedočkavo som čakala aká odpoveď príde. Keďže som dostala kladnú odpoveď, tak som sa pustila do zháňania účastníkov :-)

Ze seminára som mala veľmi príjemný pocit. Páčil sa mi Verčin spôsob komunikácie a podanie jejich vedomostí a skúsenosti nám laikom :-) Podľa reakcií účastníkov, môžem povedať, že aj oni boli spokojní a že tí, ktorí neprišli môžu ľuťovať. Verčin seminár patrí medzi tie hodnotné semináre, ktoré raz nestačia, ale je nutné si ich zopakovať! :-)

Ľubka Stanovčáková

O cvičení na míčích pro psy jsem se dozvěděla v podstatě náhodou, když jsem se dívala na program na Brněnských psích dnech. Popis mě zaujal to a tak jsem se na seminář pod vedením Verči přihlásila. První část byla teoretická, dozvěděli jsme se spoustu důležitých informací, například k čemu je to vůbec dobré, jak při cvičení postupovat a čemu se naopak vyvarovat. Po prostoru na otázky a krátké pauze se přešlo k části praktické, kdy si všichni postupně a pod dohledem vyzkoušeli to, co se před chvílí dozvěděli. Nějakou dobu po semináři a po konzultacích s Verčou jsem si objednala míč na cvičení domů a obě psice byly a stále jsou z nové aktivity nadšené. Hlavně je to dobrá náplň pro dlouhé zimní večery. A pro mě je to další způsob jak je unavit, udržet v kondici, nebo ji vylepšit. Takže seminář nebo hodiny cvičení u Verči rozhodně doporučuji. :)

Anna Postnikova

www.annaphoto.cz

Často kladené otázky

Na které je fajn znát odpovědi...
Kdy začneme na míči dělat panáčky, otočky, 2on2off a používat kombinaci více balančních pomůcek? Vypadá to tak efektně.
Až na to bude Váš pes připravený. S ohledem na pohybový aparát je zapotřebí nejprve zpevnit svalovou kostru těla až poté je vhodné postupně přidávat pokročilé cviky.
Lze použít práci na míči v případě, že máme od veterinárního lékaře nařízený klidový režim? Potřebujeme svého psa nějak unavit.
Ne. Pes při cvičení na míči sice jen stojí, sedí či leží. Přes to je to pro jeho pohybový aparát velice náročné. Pes, který dostal od veterinárního lékaře z jakýchkoliv důvodů nařízený klidový režim na míč patří jen v indikovaných případech a pod dozorem odborníka.
Jak často máme na míči cvičit?
Záleží na tom, v jaké jste fázi tréninkového plánu, jaké je roční období a v jaké zátěži se Váš pes nachází.
Můžeme cvičit na míči večer po tréninku či výletu?
Záleží na psychické i fyzické kondici Vašeho psa. Všeobecným pravidlem je, že na míči nesmí cvičit unavený pes.