Co je vlastně ta Dornova metoda?

Trošku vědecky... ale i lidsky :-)

Tělo, jako celek

Dornova metoda uznává celostní přístup. V průběhu terapie se v rámci kloubního spojení pracuje s každou jednotlivou kostí těla. Každý jednotlivý hmat má svůj přesný účel.

Fyziologické postavení

Dornova metoda se zabývá kontrolou vzájemného postavení jednotlivých kostí těla. V případě zjistění chybného postavení je kost jemně usazena zpět.

Neinvazivní terapie

V průběhu terapie nedochází k žádným trhavým pohybům. Kosti jsou do správné pozice usazovány jemným tlakem za současného pohybu navozeného terapeutem.

Komunikace a znalost

Za základní kameny své práce považuji znalost anatomie, fyziologie a biomechaniky pohybového aparátu. Terapie je dialogem, respektujícím potřeby vašeho psa.

Dornova metoda

Jedná se o jemnou manuální terapii, pracující s kosterní a kloubní složkou pohybového aparátu. Jejím cílem je prostřednictvím cílených hmatů odhalit chybné postavení jednotlivých kostí těla a následně je navrátit do fyziologického postavení tak, aby se kompletně obnovila jejich biomechanická funkce nejen v kloubním spojení.

Návrat patologicky umístněných kostí do správného postavení je prováděn dynamicky prostřednictvím dvou sil vyvíjených ze strany terapeuta. Tou první je terapeutem navozený pohyb v rámci fyziologického rozsahu daného kloubního spojení. Druhou pak jemný a přesně cílený tlak prsty či dlaní terapeuta na vychýlenou kost, čímž je pozvolna usazována zpět do správné pozice. Díky oboustranné dynamice celého procesu je překonán tonus svalů, který přirozeně chrání každou jednotlivou kost těla. Tělo pacienta je v průběhu terapie uvolněné a nedochází tak k náhlým obranným reakcím, které bolestivě poškozují svalový korzet těla.

Pokud jste nerozuměli více jak polovině slov výše, nevadí, jste na tom jako můj přítel :o) Zjednodušeně řečeno. Každá kůstka na těle psa má své místo a pouze na tomto místě je schopna sloužit tělu přesně tak, jak má. Dornovské hmaty jsou vyvinuty (a dále vyvíjeny) tak, aby byly schopny odhalit případný posun a navrátit kost přesně tam, kam patří.

I v případě Dornovy metody platí, že prevence je lepší než léčba. Pravidelné kontroly zavčasu odhalí a řeší případný posun na kostře psa a brání tak vzniku celé kaskády kompenzačních změn, které mohou vést k potížím nejen s pohybovým aparátem. Preventivní ošetření nám také umožní se snáze vypořádat s jednostranným přetěžováním psího těla při konkrétních psích sportech či nárazy, pády a karamboly běžného života.

Průběh terapie Dornovy metody u psů

V prvních několika minutách se seznámím jak s Vámi, tak s Vaším pejskem. Promluvíme si o důvodu Vaší návštěvy a “historii pohybového aparátu” Vašeho psa. Společně založíme a vyplníme kartu ošetření dornovou metodou a promluvíme si o kontraindikovaných stavech. Zde bude také prostor k pro zodpovězení Vašich otázek. Poté Vám nastíním průběh terapie.

Vy samotní budete neméně důležitou součástí terapie Vašeho psa, proto si promluvíme o tom, jak budeme spolupracovat tak, aby byla terapie pro všechny tři strany co nejplynulejší a nejkomfortnější. Chci, abyste v průběhu terapie věděli, co se s Vaším psem děje a byli její aktivní součástí.

Délka samotného ošetření psa dornovou metodou je individuální záležitostí a pohybuje se od 60 do 90 minut.

MVDr. Veronika Gesierichová

MVDr. Veronika Gesierichová

Úspěšně jsem ukončila studium veterinárního lékařství, jsem trénérkou lidsko-psích týmů v oblasti pozitivního upevňování a doporučenou terapeutkou Dornovy metody pro zvířata. Zabývám se péčí o pohybový aparát nejen psích sportovců. Jsem hrdou paničkou pana vořecha Sida a australského ovčáka Noxe a...abych nezapomněla...věrnou služebnou borderky Juno. Se svými psy se věnuji především dogfrisbee a bavíme se navzájem učením triků. Miluji dobré jídlo (především masooo), jógu a bezduché courání se přírodou.

Pro koho NENÍ ošetření Dornovou metodou vhodné?

Sice to zní, jako klišé, ale dornova metoda se hodí pro všechny. Přesto existují stavy, u kterých je vhodné dornovu metodu provádět se zvýšenou opatrností ve spolupráci s veterinárním lékařem, případně ošetření odložit a nejprve vyléčit primární onemocnění. Dornova metoda nesmí být provedena v následujících případech:

  • poúrazové stavy, kdy hrozí riziko či došlo ke vzniku zlomenin
  • poúrazové stavy, kdy došlo k zhmoždění či narušení svalu
  • otevřené rány, vředy, píštěle
  • březost
  • akutní zánětlivé onemocnění jakéhokoliv orgánového sytému
  • infekční onemocnění (zvracení, průjmy, kašel,…)
  • rakovina

Po ošetření psa Dornovou metodou…

… je zapotřebí dodržení režimu bez zátěže po dobu následujících 3 dnů. V průběhu tohoto období výrazně nedoporučuji plánovat tréninky, závody, intenzivky či semináře. Všeobecně je vhodné upravit denní režim svého psa tak, aby nedocházelo k prudkému brzdění či změnám směru běhu. Více si řekneme v průběhu samotné terapie.

Co očekávat od Dornovy metody?

Dornova metoda je pro své výsledky a zdravotní přínosy celosvětově uznávanou metodou. Přes to je vhodné si uvědomit, že pracujeme s živým organismem. Neexistují univerzální tabulky s počtem terapií k případné nápravě konkrétního stavu. Každé psí tělo je jiné a přijímá terapii jinak. Bohužel v některých případech není možné  během jediné terapie „lusknutím  prstem“ odstranit všechny blokády. Každý potřebuje jiné množství času. Preferuji „ryzí komunikaci“. Chci, abyste znali odpovědi na své otázky: „Co se se psem v průběhu terapie dělo? Jaký bude další postup? A co můžeme očekávat?„. S majiteli svých psích klientů zůstávám v kontaktu i po terapii. S pokorou vůči individualitě jednotlivce se o žádné metodě nedá říci, že je všemocná. Ať už se jedná o chirurgické zákroky, produkty farmaceutického průmyslu či metody, které jsou u nás považovány za alternativní. Považuji za svou povinnost a součást etiky terapeuta Dornovy metody vyhledat v případě závažných stavů pomoc a spolupráci veterinárních lékařů, kteří jsou specialisty v daném oboru. Cítím se být zodpovědná za svou práci a v momentě, kdy nemohu pomoci, s pokorou pomoc vyhledám.

Poděkování

Velké díky za trpělivost, pomoc, velké životní lekce a vůbec za vznik a další rozvoj metodiky Dornovy metody pro zvířata patří Andree a Martinovi Dunovým (www.dornovametoda-zvirata.cz), je mi ctí se učit zrovna od Vás.

Máte dotaz? Chcete Dornovku a nejste z Brna? Napište mi!

15 + 13 =

My, lidé, se můžeme psím sportům věnovat naplno nebo „jen tak“ pro zábavu, rekreačně. Naši psi ale takovou volbu nemají. Pokud jsou správně vedeni, dávají do sportu vše, makají naplno a vždy chtějí vyhrát. Jsou to vrcholoví sportovci.
Je na mně, majiteli, abych svému psu umožnil podávat maximální výkon a zdraví, společně s dobrou fyzickou kondicí, je to nejdůležitější, čeho si hledím. Jsem proto rád, že se i u nás v Česku v posledních letech značně rozšířily možnosti péče o pohybový aparát psů. Vzhledem k tomu, že se věnuji agility a částečně dogfrisbee, pokládám za svou povinnost dávat svého psa pravidelně a preventivně „do servisu“.

A proč jsem si vybral Dogfitness.cz Veroniky Gesierichové? Odpověď je zcela jednoduchá a v péči o psa podle mě jediná možná – prostě jí věřím.

Jakub Štýbr

šéfredaktor časopisu Psí Sporty, www.Fitdog.cz

Verču Gesierichovou znám z dogfrisbee již pěknou řádku let. Vždy jsem obdivovala jak její pečlivou péči o své psy a jejich přípravu na sportovní výkony, tak obrovskou ochotu pomoci ostatním s jejich psy. Jelikož se svou kříženkou a chodským psem závodím v dogfrisbee a mushingu a sama jakožto aktivní sportovkyně vím, co vrcholový sport obnáší, snažím se o ně starat co nejlépe po všech stránkách. Sem pochopitelně patří i pravidelné prohlídky a ošetření pohybového aparátu – někdy jim až závidím, jak je o ně pečováno.

První ošetření Dornovou metodou jsme absolvovali už před časem u jiné doporučené terapeutky, ale na každé další jsme již vyrazili za Verčou do Brna a už bychom ji nevyměnili! Verča je obětavá, velice pečlivá, vše nám vždy vysvětlí a probere. Psy ošetřuje s velkým citem a v neposlední řadě ví, co „náš“ sport obnáší a proto dokáže o to lépe poradit, v čem by mohl být problém a co je potřeba dělat. Má mou plnou důvěru a vím, že u ní mají mí čtyřnozí sportovci tu nejlepší možnou péči.

Lucka Schönová

Mistryně světa v SPTF a stálice na stupních vítězů na dogfrisbee závodech, www.chodskypes.eu

Za Verčou jsem šla poté, co mi doporučení ortopedi nebyli schopní pomoci s kulháním mého psa (BOC, 7 let). Bylo to občasné a nevýrazné kulhání, ale protože sportujeme, potřebuji mít parťáka dokonale fit. O žádném úrazu nevím, na dotyky a hýbání nijak nereagoval, o to obtížnější bylo stanovit diagnózu.

Nevěděla jsem, kam se obrátit, a o Dornovce jsem slyšela samá pozitiva. Oslovila jsem tedy Verču, která ochotně souhlasila. Verča záhy objevila velký problém na Comíkových zádech, čímž mě nepotěšila. Nicméně jsem jí s důvěrou svěřila napravování Comíkovy pochroumané páteře pomocí Dornovy metody. Absolvovali jsme pět ošetření, všechna v příjemné atmosféře a každé o stupeň zlepšilo Comíkův stav. Několik měsíců po odhalení problému mám psa, který nekulhá ani po tréninku a věnuje se všemu jako dřív!

Na Dornovce oceňuji především její neinvazivnost a stále se divím, jak zázračně funguje. S Verčiným přístupem jsem byla maximálně spokojená. Při každém sezení nejprve provedla důkladnou a zodpovědnou kontrolu celého pohybového aparátu psa, pak mě srozumitelně seznámila s problémem a navrhla řešení. Verča rozumí anatomii, ví, co je potřeba udělat a k ošetřování přistupuje pečlivě. Vše detailně zapisuje a dokáže vysvětlit podrobnosti. Přidanou hodnotou je pro mě to, že se Comík naučil nechat o sebe v klidu pečovat, protože zjistil, že je v laskavých a trpělivých rukou…

Anna Jánská

hráčka a trenérka dogfrisbee

Pre Dornovu metódu som sa rozhodla, lebo naša Kesska sa nám zdala smutnejšia ako obvykle a trvalo to už dlhšiu dobu.. a keďže je to pes magor, ktorý svoje telo používa ako baranidlo, bolo mi jasné, že “tam niečo bude”… moja voľba, na koho sa obrátiť bola jasná… pretože Verču už nejakú dobu poznáme a vieme, čo všetko dokáže.. a ako vždy nesklamala!.. pretože už druhý deň po terapii bola Kesska ako vymenená.. vrátila sa do svojich šteňacích čias a zase sa blázni “ako malá holka” :) za toto Veronike moc ďakujem a vrelo doporučujem, nielen tomu, kto má pocit, že niečo nie je ok ;)
Alžběta Stehlíková

Často kladené otázky

Na které je fajn znát odpovědi...
Musíme dodržovat nějaký speciální klidový režim PŘED ošetřením Dornovou metodou?
Nemusíte. Klidně můžete vyrazit na procházku či trénink tak, jak máte ve zvyku.
Musíme dodržovat nějaký speciální klidový režim PO ošetření Dornovou metodou?
Ano. Po ošetření je zapotřebí minimálně 3 dny dodržovat režim bez zátěže. Na toto období si není vhodné plánovat tréninky, závody ani velké výlety. Podrobnější informace Vám podám během terapie.
Jak dlouho terapie trvá?
Samotná délka ošetření psa Dornovou metodou trvá kolem 60-ti minut. Vyplnění karty společně s úvodním a závěrečným povídáním nám zabere přibližně 30 minut.
Máme si sebou něco donést?
Nemusíte. Pokud se Váš pes bude cítit příjemněji na své dece či pelíšku, můžete jej vzít sebou.
V případě, že řešíme nějaký ortopedický problém. Máme si od našeho veterinárního lékaře vyžádat správu či rentgenové snímky?
Určitě. V případě, že máte rentgenové snímky v elektronické formě, budu ráda za jejich zaslání předem na e-mail společně s kontaktem na ošetřujícího veterinářního lékaře.